Black Panther Filmi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Black Panther karakteri Stan Lee tarafından yazıldığından beri hep çok ayrı kıymeti olmuş olan bir karakterdir. Karakterin MCU’ya dâhil oluşu, Avengers olma yolculuğu, Wakanda’nın kralı olma maceraları onun var oluş sebeplerini kuvvetlendirmiş ve önemini daha da artırmıştır.


0
1 Paylaşım

Black Panther karakteri Stan Lee tarafından yazıldığından beri hep çok ayrı kıymeti olmuş olan bir karakterdir. Karakterin MCU’ya dâhil oluşu, Avengers olma yolculuğu, Wakanda’nın kralı olma maceraları onun var oluş sebeplerini kuvvetlendirmiş ve önemini daha da artırmıştır. Burada size karakter ve film ile ilgili az bilinen birkaç şeyden söz etmek istiyoruz.

Black Panther İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

  • Stan Lee çizgi romanlara çok da iyi bakılmadığı 1940’lı yıllarda süper kahramanları yazmaya başlar. Bir gün büyük Amerikan romanını yazma hayalini kurduğunu bir röportajında söyler. O dönemdeki yazılan süper kahramanların hepsi olağanüstü güçlere sahip olağanüstü ırklardan gelen karakterlermiş. Stan Lee bunu değiştirip insanların içinden ve geneline göre eksiklikleri de olan karakterler yazmaya karar vermiş. Yetim, öksüz, kalp hastası, bilimsel deney mağdurları, fakir kesimden gelenler gibi pek çok karakter yazmış. Stan Lee 60’lı yıllarda artan “İnsan Hakları Hareketleri”ne bir metafor olarak da toplumdan dışlanan karakterleri yazmaya çalışmış. İşte bunlardan birisi de siyahi karakter Black Panther olmuş.
  • Tarihteki ilk siyahi süper kahraman yani Black Panther bilinenin aksine MCU’nun en zengin süper kahramanı. Evet, Tony Stark’tan bile zengin. 60’lı yıllarda siyahiler, aynı çizgi romanlardaki diğer mutantlar gibi, toplumdan dışlanan ve insanların korktuğu kişilermiş. Stan Lee bir gazeteye fikirlerini köşe yazısı olarak yazmak yerine çizgi roman evreninin en zengin karakterini siyahi olarak yazmayı tercih etmiş.
  • Black Panther’in memleketi olan Wakanda ise gerçeğin dışında Afrika toprakları içinde yer alan teknolojinin en gelişmiş olduğu medeniyettir diyebiliriz. Vibranyum elementinin has toprakları olması, Wakanda halkının zekâsıyla birleşince ortaya muhteşem bir kurgu çıkmış. Filmini izlerken tabii keşke gerçek olsa demekten de kendimizi alamıyoruz.
  • Her ne kadar kurgu bir evrenin parçası olsa da Black Panther gerçekten ırkçılık söylemlerine karşı dimdik ayakta durmuş ve kendini dışlanmış zayıf ırk zanneden Afrikalı milletler için çok büyük bir umut kaynağı olmuştur. Bir filmle ne olabilir ki, sorusunun sorulmaması gerektiğini bize en güzel öğreten film diyebiliriz. Tabii ki burada Chadwick Bosemann’ın çok büyük bir rolü var. Kendisi zaten kariyer yolculuğu boyunca yerden göğe yükselen siyahi sporcu ve şarkıcı kişilerin biyografik filmlerinde de rol almış bir isim.
  • Black Panther filmi için çalışmalara başladıklarında kendisi İngiliz aksanıyla İngilizce konuşabilen bir seviyedeyken film için yerli aksanla konuşmayı tercih etmiş. Her şeye rağmen başlarda onlar da sıradan bir film için uğraştıklarını söylerken zaman içinde yaptıkları işin ne kadar büyük olduğunu görmüşler. Bir gün siyahi ve kanser hastası iki çocuğu ziyaret etmişler. Çocukların en büyük hayali Black Panther filmini sinemada izleyebilmekmiş. Ne yazık ki o kadar dayanamamışlar. Bu olayın anlatıldığı röportajın linkini aşağıya bırakıyoruz.
  • Chadwick Bosemann karşılaştığı özellikle Afrikalı hayranların ardından işine daha dört kolla sarılmış ve gerçekten bu rolün hakkını sonuna kadar vermiştir. Asıl üzücü olan gerçeği ise filmin yönetmenine, rol arkadaşlarına varana kadar herkes gibi bizlerde onun vefatından sonra öğrendik. Chadwick MCU’ya girmeden önce kanser teşhisi koyulmuş. Filmleri hastalığı hiç azalmamasına rağmen dinlene dinlene bir şekilde kimselere belli etmeden çekmiş. Belki de o gerçekten Black Panther’di. Röportajlarını izledikten sonra kurduğu cümleler onun ölümünün ardından gerçekten sevenlerini çok üzmüş durumda.
  • Filminin amacı aslında yenilmez olan Wakanda kralı T’Challa’yı göstermekten ziyade onun yaşadığı zorluklara odaklanmak olmuş. Stan Lee’nin de amaçladığı gibi… Bir süper kahraman hikâyesine göre ırkçılık, köle tacirliği ve Afrika’nın sorunlarına oldukça fazla değinilmiş ve çok güzel mesajlar içeren bir film olmuş. İşin ilginç kısmı ise Siyah adamın Beyaz adamla kavgasını değil, Siyah insanların kendi iç hesaplaşmalarını konu almaları olmuş.
  • Yine bu türdeki diğer filmlerin aksine filmdeki düşman her şeyiyle çok kötü, yok edilmesi gereken bir düşman da değil. Zamanında T’Challa’nın babası yüzünden mağdur olan, Wakanda’nın Afrika ve tüm dünyadaki insanlara yardım etmesi gerektiğini dile getiren Killmonger oluyor. Bir nevi Wakanda’nın gözünü açan kişi de diyebiliriz.
  • Her şeye rağmen her şeyiyle kalbimize taht kuran bu kurgu amaçlarıyla da büyük beğeni topladı.

Ve Teşeşkkürler; Stan Lee, Chadwick Bosemann ve Black Panther…

Wakanda Foerever!!!

Not: Chadwick Bosemann’ı daha yakından tanımak isterseniz linkteki videoyu izleyebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
vay be vay be
1
vay be
Havalı Havalı
1
Havalı
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
sevdim sevdim
3
sevdim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın