Bollywood’un 2020 Yılında Hayatını Kaybeden 3 Efsane Oyuncusu

Bollywood sinemasının Efsaneleri diye nitelendirilen 3 isim maalesef hayatını kaybetti. Bu yazımızda 2020 yılında hayatını kaybeden 3 Efsane Bollywood oyuncusunun kısa biyografilerini ve filmlerini paylaşacağız.


0
2 Paylaşım

2020’yi felaketler yılı olarak adlandırmak yetersiz kalır. Koronavirüs salgını tüm dünyayı alışı gelmemiş bir düzenin içerisine soktu ne yazık ki. 2020 yılında Sinema dünyasında da acı kayıplar yaşandı. Bollywood sinemasının Efsaneleri diye nitelendirilen 3 isim maalesef hayatını kaybetti. Bu yazımızda 2020 yılında hayatını kaybeden 3 Efsane Bollywood oyuncusunun kısa biyografilerini ve filmlerini paylaşacağız.


Rishi Kapoor

Yaşadığımız ülke de dâhil olmak üzere tüm dünyanın tanıdığı meşhur Raj Kapoor’un oğlu Rishi Kapoor 4 Eylül 1952 tarihinde doğmuş, 30 Nisan 2020 lösemi hastalığı yüzünden vefat etmiştir. 2020 yılının Bollywood’a bomba gibi düşen ilk vefatıdır. En az kendisi ve babası kadar meşhur oyunculardan Ranbir Kapoor’un babası ve Kareena – Karishma Kapoor kardeşlerin amcasıdır.


Çok yetenekli bir oyuncu olmasının yanı sıra yönetmen ve yapımcıdır. 1973 yılından itibaren 100’ü geçkin filmde rol aldı. 90 küsur filmde başrolde oynadı. 2017 yılında da Kapoor & Sons filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Filmfare Ödülü’nü kazandı. 2008 yılında Filmfare Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile onurlandırıldı. RIP Ms. Kapoor…

En iyi 5 Filmi:

Mera Naam Joker (8 İMDb)

Damini (7,8 İMDb)

Kapoor & Soons (7,7 İMDb)

Do Dooni Char (7,6 İMDb)

Karz (7,5 İMDb)


İrrfhan Khan

Bollywood ‘un Sevilen oyuncusu Rishi Kapoor’un zamansız ölümünden sadece 9 gün sonra 29 Nisan 2020 tarihinde kolon kanserinden vefat etmiştir. 7 Ocak 1967 yılında Jaipur’da doğan Khan Bollywood’un çok sevilen Müslüman oyuncularındandır. Onunda zamansız ölümü sevenlerini derin bir yasa boğmuştur. Bollywood dışında İngiliz ve Amerikan sinemasında da rol aldığı birçok filmi vardır. 30 yıldan fazla süren kariyer hayatında sayısız onur ödülleri kazandı. Dünyaya ismini Slumdog Milionaire ve Pi’nin Yaşamı filmleriyle duyurdu.

2016 yılında İrfan olan ismini “r” sesini sevdiği gerekçesiyle Irrfan olarak değiştirmiş, daha sonradan Khan soy ismini kaldırmıştır. Buna sebep olarak da insanların onu soyuna değil kendisine göre değerlendirmelerini istediği için yaptığını söylemiştir. Gerek sempatik karakteri gerekse yeteneği ile pek çok kişinin gönlünü fetheden oyuncu vefatıyla sevenlerini derinden yaralamıştır. RIP Ms. Khan…

En iyi 5 Filmi:

Talvar (8,2 İMDb)

Paan Singh Tomar (8,2 İMDb)

Maqbool (8,1 İMDb)

Slumdog Milionaire (8 İMDb)

Life Of The Pi (7,9 İMDb)


Sushant Singh Rajput

21 Ocak 1986 yılında Patna, Bihar’da doğmuştur. Hintli aktör, dansçı, meşhur uzay hayranı ve hayırseverdir. Sektöre ilk 2013 yılında Kai Po Che filmi ile giriş yapmıştır. PK filmindeki Sarfaraz rolü ile dünyaya ünü yayılan Sushant 14 Haziran 2020’de intihar ettiği haberiyle dünyadan ayrılmıştır. Aslen Fizik mühendisi olup zamanında Oxford üniversitesinden burs kazanmıştır. Oyuncu olma hayali için Hindistan’da kalıp önce dizi sektörüne ardından da film sektörüne katılmıştır. Çektiği her filmle yeteneği ve ünü artan Sushant “Geleceğin Shahruk’u” olmaya aday oyuncular arasına adını yazdırmıştı.

Ölmeden önce yapmak istediği 50 hayalini 14 Eylül 2019’da Twitter hesabından sevdikleriyle de paylaşmıştır. Hayalleri ile onu destekleyen birçok gence ilham olmuştur. Ölmeden önce yayınlanan son filmi Chhichhore hayata tutunma, asla pes etmeme, kaygılara takılmama gibi konuları işlemesi açısından çok manidardır. Çektiği son filmi olan Dil Bechara pandemi yüzünden vizyona giremedi. Ölümünden sonra hayranlarının ısrarı üzerine Disney Plus’ta gösterime girmiştir. Bir hafta içinde en çok puan alan film olmuştur. Çokça sevilen bir oyuncu olmasına rağmen son dönemlerde yalnız kaldığı ve depresyonda olduğu, bu yüzden psikolojik tedavi aldığı söylenmiş. 2020 yılının Bollywood’dan aldığı en genç ve en yetenekli isim olan Sushant bundan sonra çokça anılacak ve özlenecek. RIP Sushant…

En iyi 5 Filmi:

Chhichhore (8,2 İMDb)

Dil Bechara (7,9 İMDb)

M. S. Dhoni Untold Story (7,8 İMDb)

Raabta (7,7 İMDb)

Kedarnath (6,6 İMDb)


En İyi Bollywood Filmleri-Hint Filmleri Tutkunları İçin Film Tavsiyeleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
2 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
vay be vay be
0
vay be
Havalı Havalı
0
Havalı
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
sevdim sevdim
2
sevdim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın