Dünyanın En Prestijli Film Festivalleri ve Ödülleri

Film endüstrisi geliştikçe ödül organizasyonları da buna bağlı olarak gelişiyor. Dünya çapında düzenlenen yüzlerce film ödülleri gecesi olduğunu söylemek mümkündür. Tabii ki bunların büyük kısmı uluslararası olmakla beraber yalnızca ulusal düzeyde ya da bağımsız şekilde organize edilebilen festivallere de rastlayabiliyoruz.


0
1 Paylaşım

Film endüstrisi geliştikçe ödül organizasyonları da buna bağlı olarak gelişiyor. Dünya çapında düzenlenen yüzlerce film ödülleri gecesi olduğunu söylemek mümkündür. Tabii ki bunların büyük kısmı uluslararası olmakla beraber yalnızca ulusal düzeyde ya da bağımsız şekilde organize edilebilen festivallere de rastlayabiliyoruz.

Hatta en önemli film ödülleri haricinde bağımsız sinemaya katkılarıyla gün yüzüne çıkan ve gösterime giren filmleri bir yarışa tabi tutmayarak ödül dağıtmayan organizasyonlara da rastlamak mümkün. Burada film sektörünü bir endüstri olarak gören ve görmeyen iki farklı görüş farklılığı var. Bu kapsamda film ödülü etkinlikleri birkaç farklı kategoriye ayrılabiliyor. Biz dünya çapında düzenlenen, uluslararası skalada tüm filmlerin katılım sağlayabileceği genel bir liste hazırladık.


Akademi Ödülleri (Oscar)

Herkesin Oscar ödülleri olarak bildiği etkinliğin aslında Akademi Ödülleri olarak 1929 yılından beri dağıtıldığını söylemeliyiz. Oscar ödül töreni olarak anılmasının sebebi ise kazananlara verilen Oscar heykelidir. Bu heykelin aslında gerçek tanımı Akademi Liyakat Ödülü olup art deco tarzında bir şövalye tasarımını içermektedir. En son 2020 yılının 9 Şubatında düzenlenen Akademi Ödülleri bu sene pandemi dolayısıyla bilinmezliğini koruyor. Hali hazırda 24 farklı Oscar ödülünün dağıtıldığı gecede en iyi filmden en iyi kadın oyuncuya, en iyi uyarlama senaryodan en iyi kostüme, en iyi ses miksajından en iyi sinematografiye kadar uzanan 24 farklı dal mevcut.


Cannes Film Festivali (Altın Palmiye)

Altın Palmiye ödülü ise dünyaca ünlü olan Cannes Film festivalinin ödülüdür. Fransa’da düzenlenen organizasyon Avrupa’nın en önemli film organizasyonudur. Film ödülleri kapsamında organizasyonun en önemli ödülü Altın palmiyedir ve bu kulvarda 20 film mücadele eder. Toplamda 8 farklı dalda ödül dağıtılır. Bunlar arasında en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi kısa film, en iyi senaryo, büyük ödül ve jüri ödülü bulunmaktadır.


Sundance Film Festivali

Avrupa’dan yeniden gözümüzü Amerika Birleşik Devletleri’ne dikiyoruz ve bağımsız sinemanın en büyük destekçisi olan Sundance Film Festivaline gidiyoruz. Sundance Enstitüsü tarafından düzenlenen organizasyon uzun yıllardır bağımsız sinema eserlerin gösterimi için en önemli mecra olarak görülüyor. Hollywood film endüstrisine karşı bir duruş sergileyerek ABD’nin Utah kentinde kendisine has bir törenle izleyiciye filmler sunuyor.


Berlin Film Festivali (Altın Ayı)

Avrupa’nın bir diğer önemli film festivali olarak Berlin gösterilebilir. Yine uluslararası bir festival olup Almanya’da düzenlenmektedir. En büyük ödül Altın ayı iken Gümüş ayı ödülü de bulunmaktadır. Berlin’in maskotu ve simgesinin ayı olması ödülün hikâyesini anlatmaya yetiyor. Altın ayı ödülleri en iyi film ve yaşam boyu başarı dallarında veriliyor. Gümüş ayı ödülleri ise en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi senaryo, en iyi müzik, olağanüstü sanatsal performans ve jüri özel ödülü olarak karşımıza çıkıyor.


Venedik Film Festivali (Altın Aslan)

Venedik Film Festivali özel bir anlam ifade etmektedir. İtalya’da düzenlenen bu festival dünyanın en eski film festivali olma özelliğini taşır. 1932’den beri düzenlenen etkinliğin ödülleri ise Leone d’Oro ismi verilen Altın Aslan ödülüdür. Bu ödül en iyi filme verilir. Aynı zamanda en iyi kadın oyuncu ve en iyi erkek oyuncu için de Coppa Volpi ismi verilen Volpi kupası ödülü sunulmaktadır. Uluslararası bir sanat atölyesi olarak görülen Venedik Bienalinin en önemli simgelerinden birisi Venedik film ödülleri olmaktadır.


venedik-berlin-film-festivali-sundance-cannes-oscar-film-ödülleri-film-tavsiyeleri-film-ve-dizi-tavsiyeleri-kalemsizler-en-iyi-film-ödülleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
1
eğlenceli
vay be vay be
1
vay be
Havalı Havalı
1
Havalı
Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
sevdim sevdim
1
sevdim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın