En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri – Savaş Filmi Tutkunlarına Özel Liste

Tarihe ilgi duyup biraz dram biraz da aksiyon arayanların tercih edileceği en iyi film konularından bir tanesi de savaştır. Savaş filmlerindeki hikâyelerin verdiği duygu ve anlam, herkes de farklı bir şey yaratır.


0
3 Paylaşım

Tarihe ilgi duyup biraz dram biraz da aksiyon arayanların tercih edileceği en iyi film konularından bir tanesi de savaştır. Savaş filmlerindeki hikâyelerin verdiği duygu ve anlam, herkes de farklı bir şey yaratır. Kimi insanlar tarihin oluşturduğu imkânlara, koşullara dikkat ederken kimileri de sadece oradaki duyguyu alıp kendince benimsemeye çalışmaktadır. Bu yazıda size İkinci Dünya Savaşını konu alan filmlerden bahsedeceğim. İkinci Dünya Savaşını konu alan filmler neler? Hangi film en yüksek notu aldı?

En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri

La Vita è bella (Hayat Güzeldir)

Hayat Güzeldir 1998 yılında dram ve komedi türünde yazılmış bir İtalyan filmidir. Filmde Roberto Benigni, Horst Buchholz ve Marisa Paredes oynamaktadır. Kitapçılık mesleği ile uğraşan Guadio, yerel bir okul da öğretmen olarak çalışan Dora’ya âşık olur. Bu çift uzun yıllar sonra evlenirler ve ardından Giosue adında bir oğulları dünyaya gelir. Bu çiftin hayatları gayet mutlu mesut bir şekilde ilerlerken birden bire 2. Dünya savaşı ortaya çıkar. Guido, ailesini bir toplama kampına getirir. Burada oğluna her şeyin bir oyun olduğunu oyun sonunda ona bir hediye alacağını söyler. Bundan sonra yaşanan olaylar gözyaşlarınıza hâkim olamamamıza karşı bir sahne doğurmaktadır. Dram filmleri arasında iyi denebilecek bir filmdir. Bu film 3 ayrı dalda ödül almıştır. Bu ödüller en iyi yabancı film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi müzik kategorisindedir. IMDB: 8.6 olan bu film çok fazla beğeni toplamıştır. 2. Dünya Savaşını konu alan bir film izlemek isterseniz ilk olarak bu filmi öneriyorum.


The Pianist (Piyanist)

Gerçek bir hikâyeden konu alanın bu film, 2003 yılında vizyona girmiştir. Filmde Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox gibi kişiler oynamaktadır. Farklı ülkelerde çekilmiş olan film, Polonyalı bir piyanistin savaş zamanlarını anlatmaktadır. Bu piyanist Yahudi olmasına rağmen toplama kampına gitmez ve Varşova’da yaşamaya devam eder. Sonrasında olaylar ise bir alman subayın ona yardım etmesi sayesinde hayatta kalmayı başaran bu piyanistin başına gelenleri anlatmaktadır. Dram türünde sevdiğim bir filmdir. Film sayesinde Adrien Brody en iyi erkek oyuncu dalında oscar ödülü almıştır. İMDB puanı 8.4 olduğunu için seyirciler tarafından da oldukça fazla beğenilmiş gözüküyor.


Der Untergang (Çöküş)

Film 2004 yılında sinemalarda yayınlanmıştır. Filmde Adolf Hitlerin son zamanlarından bahsetmektedir. Berlin’in işgal altında olduğu zamanlar, Hitler’in şehri terk etmemesi üzerine savaşa katılırlar. Filmde Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara gibi ünlü oyuncular da oynamaktadır. Almanlar için bu filmi izlemek, dönemlerinden kesitler taşıdığı için daha keyifli ve heyecan verici olurken bizler de tarihteki olayları daha yakından tanıma fırsatı bulmuş oluyoruz. Etkileyici bir şekilde tarihi ele alan film, dram ve biyografı türlerini de içinde barındırıyor.  


Schindler’sList (Schindler’in Listesi)

Gerçek bir hikâyeden esinlenmiş bu film, Oskar adındaki Alman iş adamının çalıştırdığı Yahudilerin hayatlarını kurtarmaya çalışması adlı temayı işlemektedir. Filmde Liam Neeson, Ben Kingsley oynamaktadır. Yönetmeni ünlü Steven Spilberg, bu film sayesinde oscar ödülü almış ve film 7 ayrı dalda ödül almıştır. Sürükleyici, izlenmeye değer ve zaman kaybı yaratmayacak keyifli İkinci Dünya Savaşını anlatan sürükleyici filmler arasında yer alan bir filmdir.


Empire of the Sun (Güneş İmparatorluğu)

Film ilk kez 1987 yılında yayınlanmıştır. Filmde, Jim adındaki bir çocuğun ailesiyle Şangay’daki hayatının savaş yüzünden alt üst olmasından bahsedilmektedir. İkinci Dünya Savaşı çoğu ülkelerde büyük hasarlara yol açmıştır. Şangay’da Japonya tarafından işgal edilince, Jim kafasında kurduğu şeyler ile bu durumu aşmaya çalışmaktadır. Filmde ise Jim’in bu zorluklarla nasıl baş ettiği anlatılmaktadır. Yönetmen koltuğunda ünlü yönetmen Steven Spilberg oturmaktadır. Başrolünde ise Christian Bale bulunmaktadır. Bu film sayesinde kendi yeteneğini on üç yaşında göstermiş olan başrol, şu zamanların iyi oyuncularından biri hâline gelmiştir. Christian Bale dışında John Malkovich ve Miranda Richardson oynamaktadır. Film dram ve tarihi açıdan izlemeye değer, kaliteli filmler arasında yer almaktadır.


Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi)

Soysuzlar Çetesi 2009 yapımı bir filmdir. Filmde Brad Pitt, Melanie Laurent gibi ünlü oyuncular oynamaktadır. Film, Alman işgali altında olan Fransa’da gerçekleşmektedir. Savaşta ailesini kaybeden Shosanna, bu zor durumdan kaçmak için Paris’e gidmiş ve kimlik değiştirerek bir sinema işletmeye başlamıştır. Diğer tarafta kendince askerler toplayıp Nazilere karşı savaşmayı hedefleyen Teğmen Ranie’nın Paris’te bulunması bu iki karakteri birbirne bağlamaktadır. Burada Shosanna ve Ranie’nın yolları kesişir ve birlikte hareket ederler. Tarihi bir film olması yanı sıra oldukça aksiyon verici ve sürükleyici filmler arasında da yerini almaktadır.


Fury

Başrolünde Brad Pitt’in olduğu bu film, Brad Pitt severler için mükemmel bir filmdir. Filmin içerisinde ise Fury adındaki komutanın ordusu ile beraber İkinci Dünya Savaşının son zamanlarındaki mücadelelerinden bahsetmektedir. Film 20.yüzyılın en zor ve vahşi zamanların 24 saatini konu almaktadır. Brad Pitt’in aksiyon sahnelerindeki etkileyiciliği izleyenlere şölen yaşatacaktır.


Enemy At The Gates (Kapıdaki Düşman)

En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmlerinin hepsi Amerika ve Almanya odaklı ilerlemez. Bu filmde Rus keskin nişancı olan Vasili Zaitsev’in mücadelesi anlatılmaktadır. Oldukça iyi bir nişancı olan Zaitsev, olaylara karşı nasıl yaklaştığı ele alınmaktadır. Jude Law ve Rachel Weisz oyuncuları arasındadır.


Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak)

1998 yılında çekilen ve yılına göre iyi bir iş çıkarılan bir filmdir. Savaş sahneleriyle oldukça etkileyici bir durumda olan bir filmdir. Kendinizi her an savaşın ortasında bulabileceğiniz bir filmdir. Filmin oyuncuları arasında Tom Hank yer alıyor. Aynı zamanda bu film bir Spelberg eseridir. 11 dalda Oscar’a aday olan ve bunun 5’ini kazanan bir filmdir.


Bitva za Sevastopol

Kadın savaş kahramanları ikinci dünya savaşında kendisini göstermişti. Akla ilk gelen isimlerden ve 309 alman askerini tek başına öldüren Lüdmila Pavliçenko’nun hikayesi anlatılmaktadır. Hayatını anlatan bu filmde kadınların neler yapabileceğini görmeniz açısından etkileyici bir film.


Dunkirk

Christopher Nolan’ın ikinci dünya savaşı filmi çektiği eserdir. Tom Hardy, Harry Styles gibi oyuncuları yer almaktadır. İkinci dünya savaşının dönüm noktalarından birisi olan bir konuyu işlemektedr. Almanlar tarafından sıkışan 350.000 askerin bu süreçte yaşadıklarını ele almaktadır. Filmde gerçekçilik haf safhadadır. Filmi izlerken o askerlerle birlikte mahsur kalmış gibi bir hisse bürünmüş oluyorsunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
3 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
vay be vay be
0
vay be
Havalı Havalı
4
Havalı
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
başarısız başarısız
1
başarısız
sevdim sevdim
2
sevdim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın