Günümüz Türk Sinemasına Adını Yazdırmış 5 Yerli Yönetmeni Kısaca Tanıyoruz

Türk sinemasının en iyi yönetmenleri için bir liste düzenlesek burada onlarca hatta yüzlerce isimden söz etmek mümkün olacaktır. Sinema tarihimizin unutulmaz eserlerini bile saydığımızda onlarca ismin imzasını görebiliyoruz.


0
1 Paylaşım

Türk sinemasının en iyi yönetmenleri için bir liste düzenlesek burada onlarca hatta  yüzlerce isimden söz etmek mümkün olacaktır. Sinema tarihimizin unutulmaz eserlerini bile saydığımızda onlarca ismin imzasını görebiliyoruz. Biraz daha günümüze geldiğimizde de çok derin işler çekmiş olan birçok başarılı isim var. En iyi 5 Türk yönetmen denildiğinde hem günümüz hem de yakın geçmiş baz alınarak içlerinden eleme yapmak bir hayli zor oldu.

Ancak sunulan seyir zevki, sosyolojik anlamda filmin doluluğu ve yönetmenin kendisine has bakış açısını göz önüne aldığımızda aradan sıyrılan beş ismi bir araya getirdik. Tabi iki yerli sinemada emekleri çok büyük olan Serdar Akar ya da Yavuz Turgul gibi usta isimlerden ziyade günümüz film endüstrisinin de içerisinde yer bulmuş yönetmenlere odaklandık.


Zeki Demirkubuz

Filmlerinin tamamında kendisine has bir üslup bulabileceğiniz Zeki Demirkubuz bir külte dönüşmüştür. Zeki Demirkubuz filmi denildiğinde içeriğinden sanat akan, mizansenleriyle hem içten içe mizahi yönü olan hem de duygu yükü ağır bir hava yaratmayı başarıyor. Melankoli yükü oldukça ağır olan özel karakterleri Türk sinemasına kazandırmış bir yönetmendir. 1964 doğumlu Demirkubuz 1994’ten beri yönetmenlik yapıyor ve İstanbul Üniversitesi çıkışlı. Başyapıtları arasında da Masumiyet, Kader, Yazgı, Yeraltı filmlerini gösterebiliriz.


Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan adeta Zeki Demirkubuz ile Türk sinemasında sanat filmi alanında zirve yarışının diğer tarafıdır. 1959 yılında doğmuş olan Nuri Bilge Ceylan’ın Boğaziçi sonrasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi çıkışlı olduğunu söylemek gerek. İlk olarak 1995 yılında yönetmen olarak gördüğümüz başarılı ismin de kendisine has tarzı ön plana çıkıyor. Dolayısıyla karakter seçimleri, çekim teknikleri ve filmin akışında fark ettiğimiz o yavaşlığın verdiği inanılmaz haz bizzat bir markaya dönüşmüş durumda. Örneğin çok önemli oyuncular yerine aslında pek tanımadığımız ama yetenekleriyle ön plana çıkan isimlerle çalışan, set ortamı oldukça amatör bir ruha sahip fakat filmleriyle profesyonelliğin tozunu attıran bir başarı abidesidir. Şimdiye kadar özellikle Üç Maymun, Uzak, Kış Uykusu ve Bir Zamanlar Anadolu’da filmleriyle sinema tarihine damga vurmuştur.


Fatih Akın

Fatih Akın muhtemelen Türk izleyici için Duvara Karşı filmiyle büyük bir sükse yakalamıştır. Ancak 1973 doğumlu yönetmenin Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi çıkışlı olduğunu hatırlatalım. 1995 yılı itibariyle kendisinin filmlerini kısa metraj olarak görmeye başladık. Almanya’da yaşayan bir Türk olarak göç, iltica, ırkçılık gibi kavramların yanı sıra memleketlerin kendisine has yapılarından uzaklaşmadı. En iyi işleri arasında da Yaşamın Kıyısında, Duvara Karşı ve Paramparça filmleri gösterilebilir.


Onur Ünlü

Onur Ünlü her ne kadar diğer efsanevi yönetmenlerle standart bir döneme tekabül etse de daha çok genç neslin bildiği bir isim olarak öne çıkıyor. 1973 doğumlu başarılı yönetmen Anadolu Üniversitesi ve sonrasında Marmara Üniversitesi yüksek lisansıyla eğitimini tamamladı. Yönetmenlik, senaristlik ve yapımcılık olarak ilk deneyimi 2006 itibariyle Polis filmine tekabül ediyor. Kara mizah için en önemli yönetmenlerimizden birisi olmakla beraber dizi sektöründe de önemli bir isme dönüşüyor. Başyapıt filmleri arasında Beş Şehir, Sen Aydınlatırsın Geceyi ve bir dizi olarak Leyla ile Mecnun var.


Çağan Irmak

Çağan Irmak, Türk sinemasının drama yükünü sırtlayan isimlerden birisi diyebiliriz. Filmlerinin tümünde insanın hayatına dokunan birkaç farklı hikâyenin birbiriyle sentezlendiğine şahit olabilirsiniz. Özellikle drama yönünün yanında politik bir tutum, gizli bir mizah ve akıcı bir hikâye katmayı ihmal etmiyor. Böylece gerçek anlamda bir filmin içerisinde kaybolmak deyimini yaşayabiliyoruz. Ege Üniversitesi çıkışlı Çağan Irmak 1970 doğumlu olup pek çok dizi projesinde de sükse yaptı. Ancak asıl önemli çıkışı benzer oyuncuları barındıran ekiplerle çektiği Babam ve Oğlum, Dedemin İnsanları ve Issız Adam filmleriyle Türk sinemasına kazandırdı.  Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
2
eğlenceli
vay be vay be
0
vay be
Havalı Havalı
1
Havalı
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
başarısız başarısız
1
başarısız
sevdim sevdim
1
sevdim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın