Harry Potter Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler


0
1 Paylaşım

Fantastik tarzda yazılmış roman serisinin filme çevrilmesi ile Harry Potter film serisi çok sayıda izleyici kitlesine sahip olmuştur. 7 seriden oluşan film, 7’den 70’e hitap etmektedir. Harry kendi halinde teyzesi ve onun ailesi ile yaşar. Anne ve babasını trafik kazasında öldüğü söylenir.  Hogwarts okulunun görevlilerinden olan Rubeus Hagrid’in gerçekleri Harry’e anlatması ile hayatı bir maceraya dönüşüyor. Anne ve babasının trafik kazasında ölmediğini ve gerçeklerin başka olduğunu öğrenir. Harry annesi ve babasının büyücü olduğunu, düşmanları Voldemort tarafından öldürüldüğünü öğrenir.

Harry Potter film serisi Harry Potter’ın büyücü okulu olan Hogwarts’a çağrılması ile başlar. Kendisinin büyücü olduğunu fark etmesi ve geliştirmesi gerekir. Bunun için okula gitmeye karar verir. Burada kendi yaşıtında çok sayıda büyücü çocuk vardır. Her birinin farklı karakteri ve yetenekleri var. Geldiği ilk günden dikkatleri üzerine çekmeyi başlayan Harry’i maceralar bekliyor.


Harry Potter Hakkında Bilinmeyenler

Okuyucusu ve izleyicisi tarafından fantastik tarzda en sevilen Harry Potter film serisi sevenlerinin dahi bilmediği bazı özellikler taşıyor.

Şakacı ikizlerin karakterinin nereden geldiğini merak edenler için Fred ve George 1 Nisan’da doğmuştur.

McGonagall büyücülerin mezuniyeti sonrasında muggle soyluya aşık olur. Ayrıca eski bir Quidditch oyuncusudur. Yaşadığı kaza sonrası kemikleri kırıldığı için sporu bırakmıştır.

Ölüm yiyenlerin kollarında bulunan simgeler bir zaman sonra yara izine dönüşüyor. Dönüşen yara izleri acıyı hissetmelerini engelliyor.

Ruh emiciler karakteri, Harry Potter yazarının ergenlik döneminde yaşadığı kötü zamanları simgeler.

Harry Potter film serisi için müzikal filme uyarlamak için Michael Jackson fikir verdi fakat eserin yazarı tarafından kabul edilmedi

Voldemort serinin kötü karakterleri arasında yer alır. Ölümü ise 71 yaşında gerçekleşti.

Okulun en yetkilisi olan Dumbledore, Gellert Grindewald’a karşı duyguları vardı. Film serisi boyunca duygusal hissettiği tek aşk o olmuştur.

Black ailesinde yer alan bireylerin isimlerinde bir anlam vardır. İsimlerini yıldızların adından alırlar.

Harry film karakterinde gözlük takan bir çocuktur. Ve film serilerinin çekimleri boyunca aynı gözlük modeline ait 160 adet gözlük takmıştır.

Okul müdürleri arasında yer alan Snape, başarılı öğrencilerinden biri olan Hermione’nin yaptığı başarılı büyülere ve verdiği doğru cevapları takdir etmezdi. Bu durumu özellikle yapmasının sebebi sevdiği kadının lakabının bir başkasına geçmesini istememesidir.  O kadının adı Lily lakabı ise en parlak cadıdır.

Başarılı bir film serisi olan Harry Potter film serisi 12 ayrı Oscar ödülüne aday olmuştur.

Hedwig ölmesinin sebebinin yazarın karaktere yüklediği anlam ile ilişkisi vardır. Masumiyeti simgeleyen karakterin ölümü ile Harry başka bir evreye girmiştir. Bu ölümden sonra çocukluğu biten Harry için sorumluluk duygusu gelişmiş ve olgunlaşmış bir Harry karşımıza çıkar.

Okul dersleri sırasında çekilen bölümlerin gerçekçiliğinin kaybolmaması adına filmde yer alan çocukların gerçekten ders çalışmaları istenmiştir. Kendi derslerine ait konuları dikkatli bir şekilde çalışmaları daha gerçekçi ve samimi görünmüştür.

Kitapta yer alan bölümlere göre Voldemort ile Harry atalarından ortak kan bağı bulunan akrabalardır.

Kitap yazarı kendi doğum tarihini özellikle ana karakter olan Harry’in doğum tarihi yapmıştır. Kendisini yerine koymuş ve hayatında başına gelen olayları fantastik bir olay örgüsü ile anlatmıştır.

George evlendikten sonra doğan ilk çocuğunun adını ölen kardeşinin adını Fred koymuştur.

Harry Potter film serisi içerisinde en çok konuşulan karakterlerden biri olan Snape’in bütün serilerde saçlarının yağlı ve yıkanmamış olmasının bir sebebi vardır. Sevdiği kadın Lily’nin saçlarına dokunduktan sonra izi ve kokusunun silinmesini istemediği için bir daha saçlarını o günden sonra yıkamamıştır.

Maggie Smith film çekimleri sırasında rahatsızlığı olmasına rağmen film setlerini aksatmamış ve başarılı bir şekilde görevini yerine getirmiştir. Film çekimlerinde meme kanseri tedavisi görmektedir.

Her ayna yazıları ters şekilde göstermektedir. Filmde yer alan erised aynasının da yansımasında “dilek” yazmaktadır.


Harry Potter film serisi en çok beğenilen fantastik filmler arasında yer alır. Orijinal konusu ve benzersiz karakterleri ile dikkatleri üzerine toplar. Birçok film ödülüne de adaylığı olan film serisinde çok sayıda ünlü oyuncu yer almıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
vay be vay be
1
vay be
Havalı Havalı
1
Havalı
Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
sevdim sevdim
3
sevdim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın