Korku Filmleri-2000’li Yılların En İyi Korku Filmleri

Korku filmleri birçoğumuz için favori tür olarak adlandırılabilir. Özellikle gerilim temasıyla birleştiğinde harika bir seyir zevki yaratabiliyor. Çok uzun yıllardan beri sinema sektörünün üzerinde ürettiği bir türdür. Şimdiye kadar sayısız başyapıtla karşılaştık. Ancak bu listede daha çok güncel korku filmleri üzerinde duracağız.


0
2 Paylaşım

Korku filmleri birçoğumuz için favori tür olarak adlandırılabilir. Özellikle gerilim temasıyla birleştiğinde harika bir seyir zevki yaratabiliyor. Çok uzun yıllardan beri sinema sektörünün üzerinde ürettiği bir türdür. Şimdiye kadar sayısız başyapıtla karşılaştık. Ancak bu listede daha çok güncel korku filmleri üzerinde duracağız. Keza geçmişe dönüldüğünde farklı temalara sahip yüzlerce başarılı korku filmine rastlamak mümkün olabiliyor.

Örneğin 1960 yapımı Psycho, 1980 yapımı The Shining, 1973 yapımı The Exorcist, 1990 yapımı Misery gibi, korku filmleri arasına adını altın harflerle yazdırmış yapımları listeye dahil etmedik. Bunlar zaten korku gerilim filmleri denince kült filmler arasında gösteriliyor. Bunun yerine daha güncel bir liste hazırladık. Nispeten 2000’li yılların en iyi korku filmleri olarak tanımlayabiliriz.


Get Out

Get Out filmi 2017 yılında gösterime girdi. Ülkemizde Kapan ismiyle yayınlanan filmin korku, gerilim ve gizem türlerini harmanladığını görüyoruz. Sevgilisinin ailesiyle tanıştığında ilginç bir hissin içerisine düşen Chris çevredeki siyahilerin bir bir eksildiğinin farkına varır. Evde çalışan birisinin biran evvel kaçmasını söylemesi ise artık kapana düştüğünü anlamasını sağlar.


The Others

The Others filmi ülkemizde Diğerleri olarak adlandırıldı ve 2001 yılında gösterildi. Korku, gerilim ve gizem temasını çok iyi yansıtan film Grace ve iki kızının hikâyesiyle başlıyor. Kocasını ikinci dünya savaşında kaybeden Grace sağlık sorunlarıyla boğuşurken bir anda etrafı basan sis her şeyin başlamasına sebep olur. İşin daha garibi küçük kızının anlattığı şeyler teker teker yaşanmaktadır.


Saw

Testere serisi olarak 2004 yılında başlayan Saw filmi büyük bir hayran kitlesine ulaştı. Ki korku ve gerilimi inanılmaz bir merak duygusuyla yoğurmayı başardı. Hayata dair yapılan bazı haksızlıklar ve hataları baz alarak insanları farklı mekanizmaların içerisine kilitleyen bir adam hikâyenin merkezinde yer alıyor. Kurbanlar ise bu mekanizmalardan kurtulmak için çoğu zaman bazı uzuvlarını feda etmek zorundadır.


A Quiet Place

A Quiet Place filmini korku temalı bir film olarak alsak bile aslında filmin içerisinde drama ve bir miktar bilimkurgu yattığı gerçeğini de söylemeliyiz. Fakat buz gibi bir korku sekansı yaşayacağınızdan da şüpheniz olmasın. 2018 yapımı filmin ana konusu sesi algılayan ve sese doğru giderek avına ulaşan bir yaratık türüne karşı hayatta kalma savaşıdır. Bir ailenin dört ferdi bu ürkütücü yolculuğu tamamlamak için çıt çıkarmamalılar. Bu sessizlik film boyunca ciddi bir gerilime sahne oluyor.  Ülkemizde Sessiz Bir Yer ismiyle yayınlandı.


Martyrs

Martrys filmini Türkçe olarak İşkence Odası ismiyle izledik. 2008 vizyon tarihli filmin salt bir korku senaryosu var. Film başlı başına bir intikam mottosuna dayanıyor. Küçük yaşta kaçırılmış ve işkence edilerek istismara uğramış genç bir kadının bunu yapanlara karşı verdiği savaş kan donduran bir noktaya kadar ilerliyor.


Orphan

Orphan filmini Evdeki Düşman ismiyle 2009 yılında izlemiştik. Film korku hissiyatını gerilim ve gizem duygusuyla perçinleyerek izleyicisine sunuyor. Filmde mutlu bir evlilikleri olan çift çocuk sahibi olmaya karar veriyor. Ancak bebekleri henüz doğmadan ölüyor. Ardından 9 yaşında bir kızı evlatlık ediniyorlar ve tüm hikâye korku dolu bir sona doğru ilerlemek üzere başlıyor.


Us

Us filminin oldukça ütopik bir hikâyesi var. Korku temasını oluşturan faktör aynı zamanda sakinliğiyle gerilimi ve gizem duygusunu üst noktalara çıkarıyor. Türkiye’de 2019 yılında Biz ismiyle yayınlandı. Filmde mutlu bir ailenin ilginç bir şekilde kendileriyle tıpatıp benzeyen misafirlerle başı derde giriyor. Çünkü benzerlik inanılmaz olmasının haricinde bu yabancı misafirlerin varlığından habersizler. Çünkü gerçek ile sahte arasındaki farkı anlamak için bunun arasındaki bağı gözlemleyebilmek gerek.


us-saw-get-out-korku-filmleri-en-korkunç-filmler-korku-filmi-tavsiyeleri-kalemsizler


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
2 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
vay be vay be
0
vay be
Havalı Havalı
0
Havalı
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
sevdim sevdim
2
sevdim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın