POST MODERN SİNEMANIN KRALI: DAVID LYNCH

David Lynch filmleri birçok akademisyenin incelemesine konu olmuş; yönetmen, ressam, müzisyen ve mobilya tasarımcısıdır.


0

David Lynch filmleri birçok akademisyenin incelemesine konu olmuş; yönetmen, ressam, müzisyen ve mobilya tasarımcısıdır.

DAVID LYNCH HAYATI

Post Modern Sinemanın Kralı: David Lynch. Asıl adı David Keith Lynch 20 Ocak 1946 ABD doğumludur. David Lynch benzersiz çalışmalar sergileyen, filmlerinde rahatsız edici ve akıllara durgunluk veren görsel çalışmalarıyla akılda kalkıyor ünlü yönetmen. Filmleri sıradan olan konuları ürkütücü ve şaşırtıcı şekilde sergiliyor. Bu yüzden David Lynch’nin yarattığı atmosferin içine dahil olup onu anlamak çok zordur. Kendisi bu anlaşılmazlığını şöyle tanımlıyor: “Her şeyin ne anlama geldiğini ya da nasıl yorumlanacağını bilmemek daha iyidir. Çünkü aksi takdirde olayları kendi akışına bırakmaya korkarsın, psikoloji, gizem ve büyü niteliğini kaybeder. Anlamlarda konuşmak beni çok rahatsız ediyor. Çünkü anlam çok kişisel bir şeydir ve herkese göre değişir”.

 Lynch’nin babası bilim insanı olduğundan dolayı yürüttüğü çalışmalardan ötürü sık sık taşınmak zorunda kalmışlardır. Bu süreçte David Lynch farklı yerler görüp yeni insanlar ile tanışma fırsatı doğmuştur. Lynch ilk gençlik yıllarında ressam olmak istediğine karar verip, eğitimini Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisinde tamamlıyor. David Lynch aslında filmlerini de irer hareket eden tablo olarak gördüğünü söylüyor, bu şekilde kısa filmler çekip bu tutkusunu besliyor, sonra da Amerikan Film  Enstitüsünün yolunu tutuyor.

DAVİD LYNCH SİNEMA GEÇMİŞİ

David Lynch 1977 yılında uzun metraj olarak çektiği Eraserhead ile tanınmaya başlamıştır. Filmde kendi babalık korkularından yansımalar gösterdiği Eraserhead da tuhaf fiziksel özelliklere sahip olan çocuğuna bakmak istemeyen ve bu yöndeki korkuları olan bir babanın hikayesini konu alır. Eraserhead  filminde eski kız arkadaşının  hamile olduğunu öğrenen filmin kahramanı Henry Spencer, kız arkadaşını evine getirir. Kız arkadaşının doğurduğu bebeğin fiziksel görüntüsü yüzünden evden kaçmasından sonra bebek ile tek başına kalan Spencer kendi evinde, gördüğü hayali insan ve başka insanlar ile yalnız kalır. Eraserhead filminde birçok farklı özelliği ile sinema tarihinde yazarların ve akademisyenlerin incelemesine konu olmuş kült bir filmdir. David Lynch 1977 yılında yayınlamış olduğu ve tanınmasını sağlayan Eraserhead filminin ardından ,Dune, Blue Velvet,  filmleri ile artan ününü 1990’lı yıllarda yönetmenliğini yaptığı Lost Highway ile dikkatleri üzerine çekmeye devam etmiştir.

David Lynch filmlerinde kullandığı kısık sesli rahatsız sesler, farklı karakterler ve  kutuplaşmış yalnız figürler yansıtmasıyla dikkatleri üzerine çekmiştir, öte yandan klasikleşmiş konuları filmlerinde kullanılması yönünde eleştiriler almıştır. Yani David Lynch için filmlerini klasik konulardan alan özgün ve cesur yansıtma yapan biri diyebiliriz. Her ne olursa olsun David Lynch  kendine has sinematik stilini geliştirerek, filmlerinde kullandığı rüya görüntüleri ve titiz ses tasarımları ile karakterize olan tarzını sinema literatürüne Lynchvari  terimini sinema literatürüne kazandırmıştır.

David Lynch yazarlık ve yönetmeliğin dışında oldukça başarılı olduğu ses tasarımı konusunda filmlerde görev almıştır. 2009 yılında Interview Project adlı bir internet belgeseli yayınlamıştır. David Lynch kendisini; ressam , fotoğrafçı, enstalasyon sanatçısı olarak kendisini ifade etmeye devam etmektedir. 2007 yılında çalışmalarını Paris’te retrosrektif olarak sergilemiştir. Kristine McKenna ile birlikte yazdığı anı / biyografi Room to Dream 2018’de yayınlandı. 2019’da ömür boyu başarı için onursal Akademi Ödülünü almıştır. .


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
1
eğlenceli
vay be vay be
0
vay be
Havalı Havalı
1
Havalı
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
sevdim sevdim
0
sevdim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın