Quentin Tarantino Kimdir? Hayatı, Filmleri ve Hakkında Bilinmeyenler

Amerikalı film yapımcısı ve aktör Quentin Jerome Tarantino, 27 Mart 1963'te Knoxville, Tennessee'de doğdu. Babası Tony, Los Angeles'ta annesi Connie ile tanıştığında hukuk öğrencisiydi. Connie, ailesinin Knoxville'deki evine geri döndü, ancak Quentin üç yaşındayken Los Angeles’a geri döndüler.


0

Amerikalı film yapımcısı ve aktör Quentin Jerome Tarantino, 27 Mart 1963’te Knoxville, Tennessee’de doğdu. Babası Tony, Los Angeles’ta annesi Connie ile tanıştığında hukuk öğrencisiydi. Connie, ailesinin Knoxville’deki evine geri döndü, ancak Quentin üç yaşındayken Los Angeles’a geri döndüler.

Connie, Quentin’in film sevgisini teşvik eden kişi olan Curtis Zastoupil ile evlendi. Yetişkin içerikli olanlar da dahil olmak üzere birçok film gösterimine gittiler. Bu süre zarfında pek çok çeşitli oyunlarda yer aldığı Torrance Toplum Tiyatrosu’na da katıldı.

Tarantino 16 yaşındayken liseyi bıraktı ve bir porno tiyatrosu Pussycat Tiyatrosu’nda iş buldu. 1980’lerde Tarantino, bir grup Elvis Taklitçisinde oynamak da dahil olmak üzere çeşitli pozisyonlara sahipti. Beş yıl California, Manhattan Beach’te Video Arşivlerinde çalıştı.

1986’da Quentin Tarantino, Tarantino’yu senaryosunu yazmaya teşvik eden film yapımcısı Lawrence Bender ile tanıştı. 1987’de En İyi Arkadaşımın Doğum Günü filmini yazdı ve yönetti. Film bir laboratuar yangınında neredeyse yok oldu, ancak senaryo True Romance’ın temelini oluşturdu.

1990’ların başında, From Dusk till Dawn’ın senaryosunu yazması için Tarantino tutuldu. Tarantino’nun yazdığı, yönettiği ve aynı zamanda Reservoir Dogs filminde rol aldığı film kariyeri için çok önemliydi. Sundance Film Festivali’nde gösterildi ve hemen hit oldu. Tarantino ayrıca Natural Born Killers, Crimson Tide ve The Rock için senaryolar yazdı.

Quentin Tarantino’nun Kişisel Hayatı

Tarantino hiç evlenmedi veya çocuğu olmadı. Yönetmen Sofia Coppola Kathy Griffin ile çıktı. 2016’da manken ve şarkıcı Daniella Pick ile çıkmaya başladı. Tarantino, emekli olduktan sonra roman ve film edebiyatı yazmaya odaklanmayı planlıyor. 2010 yılında, önceki sahiplerin tiyatroyu işletmesine izin veren New Beverly Sineması’nı satın aldı. Quentin Tarantino, film endüstrisinin dijitalleşmesi konusunda şüpheci ve tiyatronun 35 mm’lik çekilmiş filmlerini göstermeye devam etmesini istedi.

Quentin Tarantino’nun Filmleri

ÖLÜM GEÇİRMEZ (2007)

Quentin Tarantino tarafından yazılmış ve yönetilmiştir.

İlk olarak çift faturalı “Grindhouse” un yarısı olarak piyasaya sürülen (Robert Rodriguez’in “Gezegen Terörü” ile) “Ölüm Kanıtı”, Tarantino’nun gençlik hayalini gıdıklayan istismar filmlerine kasıtlı bir geri dönüş. Kurt Russell, arabasıyla güzel kadınları terörize eden Stunt Man Mike’ı canlandırıyor. Saygı söz konusu olduğunda, teknik kusurlardan karton karakterlere, neşeyle değersiz cinsellik ve şiddete kadar her şey yerinde. Yine de, taklit etmeyi umduğu kalitesiz ucuzların başına gelen aynı ölümcül kusurdan muzdarip: uygulamada olduğundan daha konsept olarak daha ilginç bir hikaye. Bazıları saatlerini kontrol ederken, B filmi hayranları memnun kalacak.


HATEFUL SEKİZ (2015)

Quentin Tarantino tarafından yazılmış ve yönetilmiştir Karla kaplı bir manzaranın 70 mm’lik çarpıcı çekimleri bir yana, “Nefret Sekizlisi” sahnede ekranda olduğu kadar rahat bir şekilde var olabilir. Bu mutlaka bir vuruş sayılmaz: Sonuçta, diyalogu Tarantino gibi sinematik hissettiren çok az insan var. Kurulum: İç Savaş sonrası Wyoming’de sekiz yabancı – eski bir köle, ödül avcısına dönüştü (Samuel L.Jackson), başka bir ödül avcısı (Kurt Russell), tutsağı (Jennifer Jason Leigh), yeni basılmış bir şerif ( Walton Goggins), gizemli bir Meksikalı (Demian Bichir), eski bir Konfederasyon generali (Bruce Dern), bir İngiliz cellat (Tim Roth) ve bir silahşör (Michael Madsen) – kış mevsiminde uzaktaki bir kabinde birleşirler. Bu karakterlerin tamamı birleştiğinde ise şiddet ortaya çıkmaktaıdr. Ennio Morricone, filmiyle Oscar kazandı, Leigh Yardımcı Kadın Oyuncu’da yarıştı ve Robert Richardson görüntü yönetmenliği için yarıştı. Tarantino, Altın Küre, BAFTA ve Eleştirmenlerin Seçimi’nde senaryo teklifleri aldı, ancak Akademi tarafından reddedildi.


DJANGO ZİNCİRLENMEDİ (2012)

Django Zincirlenmedi adlı film, Quentin Tarantino tarafından yazılmış ve elinin altında yönetilmiştir.

Tarantino, İç Savaş dönemi Güneyinde geçen bu spagetti western hürmetini yazdığı için ikinci Oscar’ını eve götürdü. Jamie Foxx, karısını (Kerry Washington) bulmak için bir Alman ödül avcısı (Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllü Christoph Waltz) ile çalışan özgür bir köle olan Django’dur. Onu bir Mississippi plantasyonuna kadar izlerler, burada züppe Calvin Candy (Leonardo DiCaprio) ve sadık ev kölesi Steven (Samuel L. Jackson, komik bir Remus Amca izlenimi yaratır) tarafından esir tutulur. Ağır konu materyaline rağmen, bu filmlerde harika bir zaman, mükemmel, anakronistik bir film müziği ile tatmin edici ve zaman zaman kahkaha-yüksek sesli komik bir intikam hikayesi.


KILL BILL (2003)

Quentin Tarantino tarafından yazılmış ve yönetilmiştir

Birlikte ele alındığında, “Kill Bill” büyük bir başarıdır, dört saati aşkın bir dövüş sanatları destanıdır ve bu türe hem saygı gösterir hem de onu yükseltir. Uma Thurman, düğün gününde nişanlısı Bill’in (David Carradine) ellerinde ölüme terk edilen bir suikastçı olan Gelin’dir. Dört yıllık komadan uyandıktan sonra, kendisine komplo kuran katiller ekibinden intikam arayışına çıkar. Her iki bölümdeki olay örgüsü, The Bride’ın O’Ren Ishii (Lucy Liu) ve onun yakuza çetesi Crazy 88 ile karşı karşıya geldiği göz kamaştırıcı bir sekans da dahil olmak üzere, birbiri ardına muhteşem bir dövüş sahnesini asmak için bir çamaşır ipinden biraz daha fazlası. Bir Tokyo restoranı. Tarantino, hızlı tempolu bir sinema kolajı oluşturmak için renkli, siyah beyaz, ağır çekim ve animasyonla çekim yaparak tüm durakları kaldırır. Thurman, her iki giriş için de Altın Küre teklifi aldı, ancak filmler Akademi tarafından göz ardı edildi.


 ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (2019)

Yıl 1969 ve solmakta olan televizyon yıldızı Rick Dalton (Leonardo DiCaprio), sadık dublörü Cliff Booth’un (Brad Pitt) yardımıyla kariyerini tekrar rayına oturtmaya çalışıyor. Bu arada, Manson Ailesi uğursuz planlarını kurgularken, Sharon Tate (Margot Robbie) ortaya çıkan şöhretinden ve Roman Polanski ile evliliğinden keyif alıyor. Tarantino, dönemin filmleri, müzikleri ve televizyonu ile ekrana pek çok şiir katarken, kostümler ve sanat yönetmenliği bizi 1960’ların son günlerine yerleştiriyor. Al Pacino, Kurt Russell, Emile Hirsch, Timothy Olyphant, Dakota Fanning, Margaret Qualley ve Bruce Dern dahil olmak üzere birçok A-list yıldızı unutulmaz karakter rollerinde ortaya çıkıyor. Film, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Özgün Senaryo dallarında Tarantino Oscar adaylıkları, ayrıca yoğun bir şekilde kurgulanmış senaryosuyla Altın Küre zaferini kazandı (“Hollywood” ayrıca Globe’u En İyi Komedi / Müzikal Film olarak aldı).Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
1
eğlenceli
vay be vay be
0
vay be
Havalı Havalı
0
Havalı
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
sevdim sevdim
1
sevdim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın