Yüzüklerin Efendisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler-Neden Efsane #1

Yüzüklerin Efendisi serisi, Tolkien tarafından yazılan kurgu temalı bir kitap üçlemesidir. İngiliz edebiyat profesörü ve birçok alanda donanımlı olan Tolkien bu üçlemeyi 1954 yılında kaleme aldı. Bunu serinin diğer iki kitabı takip etti. Bu kitaplar dünyanın her bölgesinden okuyucu buldu.


-1
-1 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi serisi, Tolkien tarafından yazılan kurgu temalı bir kitap üçlemesidir. İngiliz edebiyat profesörü ve birçok alanda donanımlı olan Tolkien bu üçlemeyi 1954 yılında kaleme aldı.  Bunu serinin diğer iki kitabı takip etti. Bu kitaplar dünyanın her bölgesinden okuyucu buldu.

2001 yılında ise Yüzükler Efendisi serisi ilk filmi olan Yüzük Kardeşliği beyaz perdeye uyarlandı. İlerleyen süreçlerde serinin ikinci filmi Yüzüklerin Efendisi: İki Kule ve ardından serinin final filmi niteliğindeki Yüzüklerin Efendisi: Kral’ın Dönüşü, Peter Jackson imzası ile sinemaya taşındı. Bu filmler de kitapta olduğu gibi birçok kesimden izleyici buldu.

Yüzüklerin Efendisi Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüzüklerin Efendisi serisi hakkında birçok farklı bilgi vardır. Bu bilgilerin bazıları filmi veya kitabı okumadan önce bilinmelidir. Bu bilgilerden bazıları şu şekilde:

  • Kitabın yazarı olan Tolkien’in Gondolin’in Düşüşü ve Hobbit gibi Yüzüklerin Efendisi ile bağlantılı kitapları bulunmaktadır.
  • Yüzükler Efendisi’ne hazırlık kitabı olan Hobbit’te Tolkien, güç yüzüğünün nasıl Bilbo Bagins’in eline geçtiğini ve yaşadığı maceraları anlatır. Ayrıca bu kitap da Peter Jackson’un yönetmenliği ile beyazperdeye taşınmıştır.
  • Tolkien, bütün orta dünya kitaplarında; 982 karakter, 1209 mekan, 15 dil ve 21 ırk yaratmış toplam 29 kitap yazmıştır.
  • Filmi önemli bir rol sahibi olan ve okuyucular tarafından sevilen Tom Bolbadil yer almamıştır.
  • Yüzüklerin Efendisi serisi arka arkaya çekilmiştir. Bu çekimler yaklaşık 15-16 ay sürmüştür.
  • Yüzüklerin Efendisi filmi, ödül sektöründeki en üst seviyede yer alan Oscar’ı 11 kez kazanmıştır.
  • Yüzüklerin Efendisi filminde Bilbo’yu canlandıran Lan Holm, 2020 yılında ölmüştür. Saruman’ı canlandıran ve film ekibinden Tolkien’le buluşma şansı yakalayan tek kişi olan Christopher Lee ise 2015’te hayata gözlerini yummuştur.
  • Peter Jackson’un karısı filmin seslendirmesini yapmış, kendisi ve çocukları ise filmde ufak rollerde yer almıştır.
  • Filmdeki bazı sahneler daha doğal olacağı düşünüldüğü için gelişigüzel yani doğaçlama çekilmiştir.
  • Aragorn’u canlandıran Viggo Mortensen, filmde gerçek kılıç kullanmayı tercih etmiş ve dublör kullanmamıştır.

Yüzükler Efendisi 1 (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği)

Yüzüklerin Efendisi serisi giriş kitabı olan Yüzük Kardeşliği, 1954 yılında J.R.R Tolkien tarafından kaleme alındı. 2001 yılında ise Peter Jackson yönetmenliğinde vizyona girdi. Film çokça beğeni topladı ve sayısız ödül aldı.

Tolkien’in Sauron olarak adlandırdığı Yüzüklerin Efendisi, üretilmiş olan en güçlü yüzük “Güç Yüzüğünü” kaybeder. Yüzüğün en büyük özelliği: takan kişiyi görünmez yapması ve yaşlanmasını önlemesidir. Bu yüzük uzun yıllar Gollum adındaki yaratıkta kaldıktan sonra Shire’li bir hobbitin eline geçer. Bu hobbitin ismi Bilbo Baggins’tir. Bilbo, yaşlandığı zaman yüzüğü torunu Frodo’ya vermeyi planlar ve ortadan kaybolur.

Yüzüklerin Efendisi Sauron, Orta Dünya’nın Doğusunda güçlenmekte ve savaş hazırlığı yapmaktadır. Yüzüğü ele geçirmek için kara süvarilerini görevlendirir. Bu sırada gri büyücü Gandalf çıkagelir ve Frodo’yu yüzüğü yok etmesı konusunda uyarır. Frodo’nun yolculuğu yanında Sam, Marry ve Pippin adındaki hobbitlerle başlar. Yaşlı ormandan Tom Bolbadil adındaki insanın yardımıyla kurtulurlar. Höyük yaylalarında başı belaya giren hobbitleri yine Bolbadil kurtarır. Frodo şans eseri bir barda yüzüğü takar ve görünmez olur. Handa karşılaştıkları “yolgezer” lakaplı kişi bunun çok tehlikeli olduğunu söyler ve Gandalf’tan aldığı notu gösterir. Yolculuğun ilerisinde kara süvariler Frodo’yu yaralarlar. Frodo, elf ırkından olan Lord Elrond’un yanında tedavi edilir. Burada onu bir sürpriz beklemektedir çünkü dedesi Bilbo buradadır.

Serisinin ilk kitabının devamında Gandalf ortaya çıkar. O, beyaz büyücü olarak bilinen Saruman’ın kötü tarafı seçmesinin ardından hapsedilir ancak oradan kurtulmayı başarır. Burada gruba Cüce Gimli, Elf Legolas ve İnsan Boromir de katılır. Khazad-Dum denilen yerde Balrogla savaşan Gandalf, grup tarafından öldü sanılır ve yola devam edilir. Yolları başka bir elf krallığı olan Lothlorien’e düşer. Burada Leydi Galadriel tarafından nazikçe karşılanırlar.

Yüzük lanetlidir. Çoğu kişiye kendisine sahip olma hissi uyandırtır. Boromir’de bu etkiye kapılarak Frodo’ya saldırır ancak yüzüğü alamaz. Frodo, Sam ile karşılaşır ve gizlice yollarına devam ederler. Geri kalanlara orklar saldırmıştır. Boromir, gerideki hobbitleri korurken ölür.

Bu kısım Yüzüklerin Efendisi Serisi kitaplarının başlangıç kısmıdır. Sinemaya uyarlanan bölümlerinde olayların gelişmesinde birtakım değişiklikler yaşanmış kitaba tam anlamıyla uyulmamıştır. Ayrıca bu seriden önce Bilbo Baggins’in maceralarını anlatan Hobbit kitabı da bulunmaktadır.

Yüzüklerin Efendisi 2 (Yüzüklerin Efendisi: İki Kule)

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule, Yüzüklerin Efendisi serisi içindeki ikinci kitap olarak yayımlanmıştır. J.R.R Tolkien bu üçlemeyi 1954-1955 seneleri arasında yazmıştır. Peter Jackson tarafından 2002 yılında yani serinin ilk filminden 1 yıl sonra vizyona girmiştir. Büyük beğeni toplayan film farklı ödüller kazanmıştır.

Boromir’in korumaya çalışırken öldüğü hobbitleri aramaya çıkan; Gimli, Legolas ve Yolgezer yolda Rohan Süvarilerine yakalanırlar. Bu süvarilerin başında Boromir’in kardeşi Faramir bulunmaktadır. Faramir, grubun gitmesine izin verir. Rohan süvarileri ise ilerleyen saatlerde bir ork sürüsüne saldırırlar. Burada bulunan Pippin ve Merry fırsattan istifade kaçarak kurtulur. Pippin ve MArry kadim ağaç ırkı olan Entlerle tanışır. Bu iki hobbit bütün olayları Entler’e anlatır. Entler bunun üzerine kötülüğü seçen Saruman’a saldırmaya karar verir.

Gandalf, artık gri büyücü değil ak büyücüdür. Gimli, Legolas ve Yolgezer gerçek adıyla Aragorn, Gandalf ile beraber Rohan Krallığı’na giderler. Kralın yardımıyla Miğfer Dibi’ndeki orklar öldürülür. Saruman’a saldırmak için İsengard’a giderler. Buraya geldiklerinde bölgeyi Entlerin yıktığı görülür. Saruman, Gandalf ve ekibine saldırıp bir küre atar. Bu küre karanlıkların efendisi ile iletişim kurmayı sağlar.

Pippin küre aracılığı ile Sauron tarafından sorgulanır. Bu sırada Frodo ve Sam, onları takip eden Gollum’u yakalar. Gollum, hobbitlere yolu göstereceğini söyleyip paçayı kurtarır. Sam’ın yaktığı ateşi Faramir ve adamları görür. Faramir, abisi hakkındaki gerçekleri öğrenir. Yolun devamında Gollum, Shelob ile anlaşır ve hobbitlere saldırır. Burada Frodo zehirlenip orklar tarafından kaçırılır. Sam Örümcek Shelob’u haklar ve orkların peşine düşer. Bu Yüzüklerin Efendisi serisi, arasındaki ikinci kitabın sonudur.

Yüzüklerin Efendisi 3 (Kralın Dönüşü)

Yüzüklerin Efendisi 3 yani gerçek ismi ile Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, Yüzüklerin Efendisi serisi kitapları arasında hikayeyi sona kavuşturan final kitabıdır. J.R.R Tolkien’in yazarlığını yaptığı Yüzüklerin Efendisi serisi arasındaki sonuncu kitap olan Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, Peter Jackson tarafından 2003 yılında beyazperdeye aktarılmıştır. Serinin diğer filmlerini tamamlar özellik taşıyan film oldukça beğeni toplamıştır. 11 Oscar Ödülü’nün yanında birçok ödüle sahip olan film 2000’li yılların fantezi-kurgu kategorisindeki en iyi filmlerindendir.

Ganfalf, Pippin ile beraber Gondor kralı Denethor’un yanına varırlar. Kral, Boromir ve Faramir’in babasıdır. Pippin’i hizmetçi olarak yanına alır. Gondor’un varisi olan Aragorn ölüler ile anlaşır ve itaat yemini alır. Bu sırada Souron’un ordusu da güçlenmiş savaşa hazırlanmıştır. Ork kuvvetleri Gondor’a saldırır ancak saldırı püskürtülür. Kral Theoden burada ölür. Kralın kızı gibi olan Eowyn ve Pippin de burada yaralanır. Bu olaylar gelişirken deliren Denethor kendisini yakar.

Frodo, dağa yaklaşırken Sauron’un dikkatini dağıtmak için Gandalf ve yanındakiler Mordor’a ilerler. İlk karşılaşma başlar. Frodo ise Sam ile beraber Hüküm Dağı’na varmak üzeredir. Yüzüğü, Hüküm Dağı’nda yok edecekken; Frodo, yüzüğün sahibi olduğunu iddia eder çünkü etkisi altında kalmıştır. Gollum, arkadan Frodo’ya saldırıp parmağını koparır. Kopan parmaktaki yüzük ve Gollum, Hüküm Dağ’nın ateşine boyun eğerler.

Yüzüklerin Efendisi serisi, üçüncü kitabının sonunda yüzüğün yok edilmesi ve savaşın kazanılması ile son bulur. Faramir, Eowyn’e aşık olur ve evlenirler. Sam ise evlenmiş ve çocukları olmuştur. Aragorn, Gondor Kralı olur. Frodo, dedesi, Kraliçe Galadriel, Celeborn ve Lord Elrond gemiye binerek üçüncü dünya denen yere ulaşmak için yola çıkarlar.

Yüzüklerin Efendisi Kaç Seri?

Yüzüklerin Efendisi serisi üç kitap tarafından meydana gelmektedir. J.R.R Tolkien tarafından yazılan kitap Peter Jackson tarafından sinemaya aynı şekilde üç seri olarak çekilmiştir. Bunlar: ilk kitap olan Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, ikinci kitap olan Yüzüklerin Efendisi: İki Kule ve final kitabı olan Yüzüklerin Efendisi: Kral’ın Dönüşü’dür.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Miğfer Dibi Savaşı

Yüzüklerin Efendisi serisi içerisinde olan ikinci kitapta geçen Miğfer Dibi Savaşı kitabın en aksiyon dolu bölümüdür. Ayrıca filmde de bu savaşın çok iyi bir şekilde yansıtılması izleyicileri oldukça etkilemiştir. Saruman’ın ordusu ile iyiliği savunan Gandalf’ın güçleri çok kanlı bir çarpışmaya girer. O güne kadar savaş kaybedilmemiş olan Miğfer Dibi’nde yine savaş kaybedilmez. Başlarda kaybedilen savaş, Gandalf ve 2500 Rohan süvarisinin gelmesi ile kazanılır.


Yüzüklerin Efendisi yazıldığı dönemin yanında beyazperdeye uyarlandığı dönem de büyük bir yankı uyandırmıştır. Hala milyonlarca izleyici ve okuyucuya sahiptir. J.R.R Tolkien’in dünya edebiyatına kazandırdığı büyük bir eserdir. Kurgu ve fantezi dalında ilklerin sahibi bir kitaptır


Bonus: Yüzüklerin Efendisi dizisi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
-1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
vay be vay be
1
vay be
Havalı Havalı
0
Havalı
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
sevdim sevdim
0
sevdim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın